Hrabětice

www.hrabetice.cz

Znojmo – Sedmasedmdesát tisíc diváků vidělo podle pořadatelů dvoudenní Znojemské historické vinobraní. Ti se přitom rozdělili do dvou skupin.

Lidé, kteří byli na znojemské slavnosti vína poprvé, si akci pochvalovali. Znojemští, kteří mohou srovnávat už jednadvacet ročníků, označují především páteční historický průvod za nejhorší, jaký kdy viděli.

Tomu odpovídali i reakce diskutujících na webu znojemskydenik.cz. Z více než stovky diskutujících není prakticky ani jediná reakce pozitivní. Stejně lidé reagovali i na sociální síti Facebook. „Naprosto mrtvolné ticho během průvodu, trochu to zašumělo, pouze když jela královna alias Martina Stehlíková.
Jinak smutek, poprava, ale bez kata,“ napsala jedna z diskutujících.
„Mušketýr a středověký zbrojnoš se sešli na jedné scéně. Šašek a kejklíř žonglující s elektrickými ledkovými blikajícími kužely, vyhaslé pochodně zahalující průvod do oblaků štiplavého dýmu, vlajkonoši v brýlích s hodinkami na rukách a pět koníků. To je parodie na to, co Znojmo vidělo v průvodu minulé čtyři roky,“ napsal čtenář webu s přezdívkou pamětník.

Zklamaný z celého programu byl i Milan Jonáš, populární znojemský kejklíř a moderátor.
„Když to vezmu z pohledu účinkujícího, tak je hrozné, že lidi tleskali v průvodu snad jen mně a jen pár dalším účinkujícím. To vás až mrazí v zádech, jak Znojmáci berou vinobraní jako patrioti. Průvod neměl tu správnou šťávu. Lidi tam neměli obličeje, na které jsou zvyklí. Večerní průvod byl prostě pochodem mrtvých lidí. Průvod přitom musí žít, musí tam být temperament a lidé se musí bavit,“ řekl Jonáš.

„Na letošním vinobraní bylo nejlepší počasí,“ našel alespoň nějaké pozitivum další z desítek diskutujících.
Z pohledu znojemských diváků tak skončil fiaskem především páteční noční průvod. Na koních seděl pouze král s královnou a hrstka rytířů, chyběl kat, vzpouzející se vězeňkyně, žebráci, plivači ohňů, církevní hodnostáři, v čele průvodu šly dokonce postavy s prapory Rožmberků. Ti přitom ve Znojmě za vlády krále Jana Lucemburského neměli co pohledávat.
Lidé s loučemi

Podle MVP agency byl ale důležitější sobotní průvod. „V sobotním odpoledním průvodu už bylo asi třicet koní. Bylo to tím, že sobotní průvod je ten hlavní. V pátečním nočním průvodu šli totiž lidé s loučemi a ne všichni koně jsou vycvičeni na to, aby se ohně nebáli,“ vysvětlila mluvčí MVP agency Lucie Šplíchalová.

Zveřejněných sedmasedmdesát tisíc diváků je navíc zatím jen odhad pořádající agentury. „V tomto čísle je odhadnutý počet neplatících dětí a jsou v tom zahrnuti i všichni obyvatelé centra města, kteří měli vstup zdarma. Kolik bylo platících diváků, v tuto chvíli nemáme spočítané. Na to jsou poměrně složité tabulky. Tento počet budeme znát nejdříve v pondělí,“ sdělila mluvčí.

Agenturu za její výkon brání starosta města Vlastimil Gabrhel. „Změna je život, zkusili jsme zase něco nového. Zaznamenal jsem více pozitivních ohlasů, i když samozřejmě byly i negativní. Ale takový je život. Podle mého mínění bylo vinobraní velmi zajímavé,“ řekl Gabrhel, který je starostou teprve od středy. Sám si přitom vyzkoušel roli městského konšela, a to i na hlavním pódiu.

„Určitě je potřeba se do budoucna podívat znovu na průvod a klást důraz i na detaily. Letos jsme chtěli nabídnout trochu odlišnost, pan režisér se chytl scénáře Františka Koukala. To bylo fantastické, v tom bychom chtěli pokračovat a na tom stavět. Obrovským úspěchem bylo zázemí u hradeb v Horním parku, kde byly atrakce pro děti,“ sdělil starosta.
Výběrová řízení

Jako nejzásadnější ale vidí načasování příprav dalšího ročníku. „S tím musíme začít hned teď a nečekat na výběrová řízení. Už v lednu tak musíme vědět, jaký bude scénář a jaká bude koncepce, abychom se na vše mohli dobře připravit,“ dodal Gabrhel.

„Letos na vinobraní nebylo tolik peněz jako v minulých letech a znojemské firmy do výběrového řízení ani nešly. My jsme proto měli svázané ruce, a to i kvůli krátkému času. Pražská MVP agency tuto výzvu přijala a já bych ji chtěl doopravdy pochválit,“ zakončil starosta.

Právě peníze by na organizaci jinak rozložil Luboš Vitanovský, jehož agentura v minulých ročnících zajišťovala kulturní program na hlavním pódiu. „Po technické stránce bylo vinobraní v pořádku. Jestli ale měli na uspořádání o dva miliony méně než my, tak měli peníze rozložit jinak. Ubral bych na technice a přidal na historickém programu,“ zamyslel se.

Naprosto spokojení byli diváci s burčákem i dalším pitím a občerstvením. „Zkoušel jsem burčák v pěti mázhauzech a nikde jsem nepil nic špatného. A dokonce i jídlo, které se při takových velkých akcích prodává všelijaké, bylo velmi dobré,“ pochválil prodejce Ján Prekop ze slovenské Bratislavy.

Kvůli nočnímu klidu, drobným kapesním krádežím, ale i kvůli ztracenému dítěti vyjížděli při vinobraní znojemští strážníci. „Nejčastěji jsme vyjížděli kvůli rušení nočního klidu, na stanici jsme kvůli drobným krádežím předvedli několik osob. Úspěšně jsme hledali jedno ztracené dítě, vyřešili jsme menší potyčku, našli jsme doklady, odchytili jsme zaběhnuté psy a jednoho podnapilého muže jsme převezli do nemocnice,“ shrnul ředitel znojemské městské policie Ivan Budín.

zdroj: http://znojemsky.denik.cz, 12.9.2011

Nikdo zatím nepřidal komentář.

No trackbacks yet.

Zanechat komentář