Hrabětice

www.hrabetice.cz

Hrušovany nad Jevišovkou – Mnohonásobně překročené limity škodlivé látky znemožnily rozšíření městského vodovodu v Hrušovanech. Radnice musí pozastavit i projekt úpravny vody.

Vyschlý vodovod pro dvě stě padesát lidí a úpravna vody za devatenáct milionů korun odložená na neurčito. Takové dopady má zjištění vysoké kontaminace vrtu na pitnou vodu v Hrušovanech nad Jevišovkou. Po původci znečištění bude pátrat policie. Město nejspíš čeká hledání nového místa pro čerpání vody.

„První testy jednoho ze dvou vrtů vybudovaných před dvěma lety ukázaly přítomnost rakovinotvorného perchloru. Norma pro pitnou vodu připouští deset mikrogramů této látky na litr, v jednom vrtu odborníci zjistili koncentraci sto sedmačtyřicet mikrogramů,“ sdělil starosta Hrušovan nad Jevišovkou Miroslav Miloš.

Druhý vrt vyšel z prvního měření dobře. „Oba jsou ale těsně vedle sebe a odborníci nás varovali, že nelze vyloučit, že se kontaminace projeví i tam. Vrty v hodnotě dvou milionů korun jsou proto nyní znehodnocené,“ dodal starosta.

Pro vedení města i dvě stě padesát obyvatel části Hrušovan je výsledek měření velmi špatnou zprávou. „Do lokality za řekou vede už dva roky nový vodovod, pro který ale není dost vody. Právě proto již minulé vedení města zřídilo vrty a připravilo projekt úpravny vody, na kterou má město slíbenou dotaci. Přípravy jsme nyní museli pozastavit. Z plánu, že úpravnu letos za devatenáct milionů korun postavíme, nejspíš nic nebude. Za řeku tak bohužel dál povede místo vodovodu jen suchovod a lidé budou dál brát vodu ze starých studní,“ upozornil starosta.

Protože se chlorované uhlovodíky mohly do půdy a podzemní vody dostat jen lidskou činností, podají hrušovanští radní trestní oznámení. Policie pak bude hledat původce silného znečištění.

„O výsledku měření nemám zatím zprávu. Obecně lze ale říci, že uváděné koncentrace jsou o řád vyšší než připouští norma pro pitnou vodu. Je vyloučeno, aby jakýkoliv orgán hygienické služby souhlasil s připojením takového zdroje na vodovod. Vzhledem k vysokému obsahu závadné látky ani nemá smysl rozebírat jednotlivá zdravotní rizika pro lidi,“ uvedl Miroslav Staněk, vedoucí odboru obecné a komunální hygieny krajské hygienické stanice.
Město oba vrty ještě nechá prověřit náročnými čerpacími zkouškami. „Zjišťovali jsme už i možnosti sanace. Náklady se ovšem pohybují nejméně kolem dvaceti milionů korun. O dalším postupu rozhodneme na základě dalších analýz a měření. Předběžně se ale domnívám, že nejspíš budeme muset najít jiné místo pro hlubší vrty. To pak ovšem bude znamenat nutnost změnit technologii chystané úpravny vody,“ doplnil Miloš.

Podle Jaromíra Mičky, vedoucího odboru životního prostředí znojemského městského úřadu, je hrušovanský problém na Znojemsku zcela ojedinělý.
„Větší aglomerace zásobuje vodou znojemská a vranovská přehrada. Vrtů jsou v regionu asi tři desítky a nepamatuji, že by s nimi byl nějaký zásadní problém,“ sdělil vedoucí.

zdroj: http://znojemsky.denik.cz, 6.4.2011 6:06

Nikdo zatím nepřidal komentář.

No trackbacks yet.

Zanechat komentář